• TOPLU TAŞIMADA ENGELLERİ KALDIRIYORUZ

  İzmir Kent Konseyi 8. Olağan Genel Kurulu Tarihi Havagazı Fabrikası'nda gerçekleşti. İzmir Kent Konseyi Başkanı Güman Kızıltan, Genel Kurul'un divan başkanlığını yaparken Yürütme Kurulu Üyeleri Füsun Toker ve Çağrı Gruşçu, divan üyeliği görevini yerine getirdiler. Genel Kurul'da önemli kararlar alınırken "Adrese Teslim Toplu Taşıma" projesinin de temeli atıldı. 


  İzmir Kent Konseyi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi kent içi toplu taşımada yurt çapında örnek olacak bir uygulamanın temelini atmaya hazırlanıyor. Kentte yaşayan engelli, bayan ve yaşlı vatandaşların toplu taşımadan daha rahat ve güvenle faydalanabilmesi için hazırlanan ortak proje Büyükşehir Belediyesi Meclisi onayına sunuldu. “Adrese Teslim Toplu Taşıma” adı verilen proje kapsamında yaşlı, engelli ve bayan yolcuların gece 22:00’dan sonra otobüs durakları haricinde, güzergah üzerinde istedikleri noktalarda toplu taşıma araçlarından inebilmelerini sağlayan değişiklik meclis tarafından kabul gördüğü takdirde toplu taşımada yeni bir dönem başlayacak.

  Son dönemlerde İzmirlilerden ve kent genelinde faaliyet gösteren birçok dernek ile sivil toplum örgütünden gelen önerileri değerlendirmeye alan İzmir Kent Konseyi, örnek bir çalışmanın altına imza atarak farklı bir uygulamanın altına imza attı. Gece saatlerinde toplu taşıma araçlarını kullanan engelli, yaşlı ve bayan yolcuların daha güvenle seyahat edebilmesi ve evlerine ulaşabilmesi amacıyla proje hazırlayan İzmir Kent Konseyi yönetimi, durak haricinde yolcu indirilebilmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne değişiklik yapılması talebinde bulundu.

  PROJE VATANDAŞIN TALEPLERİ DOĞRULTUSUNDA HAZIRLANDI


  Kentin tüm noktalarını ve özellikle de gecekondu semtlerinde yaşayan vatandaşların taleplerini dikkate alan Kent Konseyi, vatandaşların toplu taşıma araçlarından daha güvenli ve rahat faydalanabilmesi için projeyi İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne sundu. Belediye meclisinin onayına sunulan proje kabul edildiği takdirde, toplu taşımadan faydalanan engelli, kadın ve yaşlı vatandaşlar gece 22:00’dan sonra, durak haricinde istedikleri yerlerde otobüslerden inebilme imkanına kavuşacak.

  “SOSYAL AÇIDAN ÖNEMLİ BİR PROJE”

  Vatandaşlardan ve derneklerden gelen talepler üzerine harekete geçtiklerini ve projeyi hazırladıklarını belirten İzmir Kent Konseyi Başkanı Güman Kızıltan, “Engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın hareket kabiliyetleri sınırlı. Gece tek başına yolculuk yapan ve toplu taşımayı kullanmak zorunda kalan kadınlarımız da bazen güvende olmadıklarını belirtiyor. Biz, inecekleri durak ile ulaşacakları adres arasında mesafe olan insanların bu süreyi kısaltmaları için, güzergah üzerinde istedikleri noktalara bırakılmasını talep ettik. Özellikle gecekondu semtlerde uygulama hayati önem taşıyor. Bu yüzden gece 22:00 saatinden sonra otobüs şoförlerimizin inisiyatif kullanmalarını ve bu vatandaşlarımıza yardımcı olmalarını istedik. Geceleri söz konusu güzergahta yolculuk yapan kişiler aşağı yukarı bellidir. Projenin istismar edileceğini sanmıyorum. Hem güvenlik açısından, hem de sosyal açıdan son derece önemli bir proje. Kabul göreceğini düşünüyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

  ERMAN ŞENTÜRK / Ege Postası Haber Servisi (11 Aralık 2013)

 • 0 Comments:

  Yorum Gönder

  Adres

  Hürriyet Bulvarı No:5/1 K:3/302 Çankaya-Konak/İzmir

  E-posta

  cagri.gruscu@gmail.com
  another

  Telefon

  0232 425 8182
  0232 425 0505 (pbx)

  Mobil

  Whatsapp Hattı