• GÖRME ENGELLİLER YARATICI YAZAR OLDU


  İzmir Kent Konseyi, görme engellilere yönelik gerçekleştirdiği yaratıcı yazarlık eğitimlerinin birincisini tamamladı. Sertifikalarını İzmir Kent Konseyi Başkanı Çağrı Gruşçu ve eğitmen Atilla Eren’in elinden alan görme engelli kursiyerler duygusal anlar yaşadı.


  İzmir Kent Konseyi, Çağdaş Görmeyenler Derneği’nin işbirliğinde gerçekleştirdiği “Gördüğümü Görüyor musun?” projesi kapsamında görme engellilere yönelik gerçekleştirdiği yaratıcı yazarlık eğitimlerinin ilkini tamamlayarak katılım sertifikalarını dağıttı. İzmir Kent Konseyi toplantı salonunda gerçekleşen sertifika töreninde duygu dolu anlar yaşandı.

  HAYALLERİ GERÇEĞE DÖNÜŞECEK
  Serifika töreninde konuşan İzmir Kent Konseyi Başkanı Çağrı Gruşçu, “Gördüğümü Görüyor musun? Projesi görme engelli hemşehrilerimize yönelik kapsamlı bir proje ve bunun ilk etabını yaratıcı yazarlık eğitimleriyle gerçekleştirdik. Eğitimlerimiz devam edecek. Biz, İzmir’de ilk defa böyle bir uygulamayı hayata geçiriyoruz. Hayalleri olan ve bu hayallerini öykülerinde betimlemek isteyen görme engelli hemşehrilerimize, özel tekniklerle yazarlık yapma imkânı sunuyoruz. Biliyoruz ki, onların hayallerinin sınırları yok. Henüz ilk eğitimin sonucunda görme engelli kardeşlerimiz öykülerini yazmaya başladılar. İzmir Kent Konseyi’nin kapıları hayallerinin sınırları olmayan tüm hemşehrilerimize açık olmaya devam edecek.” diye konuştu.
   
  Projenin yaratıcı yazarlık eğitimlerini veren Eğitmen Atilla Eren ise; “İnsan gördüğü şeyleri net bir şekilde betimleyebilir ancak görmediği şeyleri betimlemesinde sınır yoktur. Bu nedenle görme engelli arkadaşlarımızın daha yaratıcı olabileceğini düşündüm. Eğitimin bitiminde, gördüm ki görme engelliler diğer yazı gruplarından daha yaratıcıydılar ve haftada en az bir ya da iki öykü çıkarabiliyorlardı. Belki ilk etapta yazılı olarak bunu aktaramayabiliyorlardı fakat muhakkak fikir üretebiliyorlardı. Önemli olan üretmeleriydi ve bunu başardık.” İfadelerini kullandı.

  “YAPABİLECEĞİMİ DÜŞÜNMEMİŞTİM”
  Eğitime katılarak sertifikasını alan görme engelli kursiyer Ercüment Ekrem Davran ise eğitim öncesinde yaratıcı olamayacağını ve yazarlık yapamayacağını düşündüğünü ancak başarılı olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Eğitim süresince üç tane hikaye yazabildim. Buraya gelmeden önce yazabileceğimi düşünmüyordum. O açıdan eğitimin faydalı olduğunu düşünüyorum. Bu eğitimde özellikle uygun tetikleyici bulabilmenin önemli olduğunu öğrendim. Bunların çeşitleri üzerinde düşünmek ve yazmaya neden olan etkenler neler olabilir bunu saptayabilmek açısından bu eğitimin önemli olduğunu düşünüyorum.”

  Eğitimlere katılan görme engelli kursiyerler İzmir Kent Konseyi ve Çağdaş Görmeyenler Derneği’ne teşekkür ederken eğitimlerin konsey bünyesinde devam edeceği ifade edildi.
 • 0 Comments:

  Yorum Gönder

  Adres

  Hürriyet Bulvarı No:5/1 K:3/302 Çankaya-Konak/İzmir

  E-posta

  cagri.gruscu@gmail.com
  another

  Telefon

  0232 425 8182
  0232 425 0505 (pbx)

  Mobil

  Whatsapp Hattı