• GRUŞÇU: KENT KONSEYLERİ HALKIN KURUMLARIDIR


  Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nun 18’inci Genel Kurulu, Türkiye’nin birçok ilinden katılan kent konseylerinin başkan ve genel sekreterleri ile Kuşadası Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

  Genel Kurulun açılışında konuşan Kuşadası Kent Konseyi Başkanı İsmail Tezgel, “Kent konseyleri, kentin kalkınma önceliği, sorunları, vizyonu, sürdürülebilir kalkınma ilkelerin temelinin belirlendiği, tartışıldığı çözümlerin önerildiği ortak aklın ve uzlaşmanın esas olduğu demokratik yapı ile yönetişim mekanizmalarının oluşturduğu bir kurumdur. Kent konseyleri için en önemli faktör insandır. İnsanların insanca yaşamaları için ne gerekiyorsa onları yapmak istiyoruz.” dedi.


  “YÖNETİŞİM İLE YÖNETİYORUZ”
  Türkiye´deki Kent Konseyleri´nin Avrupa seviyesine ulaşamadığını ifade eden Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, “2009 dan  bu yana Kent konseyleri Avrupa ülkelerindeki konseylerin yaptığı çalışmalara ulaşamadı. Kuşadası Kent konseyi daha etkili olacak. Dünyada yönetim denen bir kavram vardı. Yönetimde bir yöneten ve de yönetilen vardı. Son yıllarda yönetim kelimesi değişti. Yönetişim olarak kullanılmaya başlandı. Yönetişim, karşılıklı etkileşimle birlikte, yani sadece yöneten ve yönetilenler değil, yönetilenlerle yöneticilerin ortak kararlar alabildiği yeni bir kavram olarak ortaya çıktı. Biz Kuşadası´nda bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Yönetişim anlayışıyla biz Kuşadası´nda sivil toplum örgütlerinin bizi daha çok rahatsız etmesini, bizimle birlikte yürümesini, bizlere yol göstermesini temenni ediyoruz.” şeklinde konuştu.

  “KENT KONSEYLERİ HALKIN KURUMLARIDIR”
  Yeni katılan kent konseylerini temsilen konuşan İzmir Kent Konseyi Başkanı Çağrı Gruşçu, kent konseylerinin halkın kurumları olduğuna dikkat çekti; Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nun çalışmalarının kent konseylerinin daha da sivilleşmesine yönelik çalışması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi: “Bu tür platformlar, bir araya gelmemizin ve kolektif hareket etmemizin vesilesi olmalıdır. Türkiye’de kent konseyleri mevzuattan yana sorunlar yaşıyor. Öyleyse mevzuat sorununu aşmak için hep birlikte hareket etmeli ve hazırlanacak kent konseyleri yasa tasarısının parlamentoda görüşülebilmesi için baskı grubu oluşturmalıyız. Bunu yapacak olan işte tam da bu platform olmalıdır. Yaşadığımız sorunlarda birlik olabilmeli, birbirimize sahip çıkmalıyız. Kent konseyleri halkın kurumlarıdır. Halkla daha çok temas eden sivilleşmiş bir kent konseyi için gerekli girişimleri şimdiden başlatmak gerekir.”

  Genel Kurul,  gündemdeki konuları katılımcılar tarafından karara bağlayarak sonuç bildirgesinin hazırlanması ile sona erdi.
 • 0 Comments:

  Yorum Gönder

  Adres

  Hürriyet Bulvarı No:5/1 K:3/302 Çankaya-Konak/İzmir

  E-posta

  cagri.gruscu@gmail.com
  another

  Telefon

  0232 425 8182
  0232 425 0505 (pbx)

  Mobil

  Whatsapp Hattı