• GRUŞÇU: YARIMADA İZMİR İÇİN ŞANSTIR

  İzmir’i Sevenler Platformu (İZSEV) tarafından 93. Yılında İzmir İktisat Kongresi’nin ruhunu yaşatmak amacıyla düzenlenen İzmir İktisat Kongresi Sempozyumu bu yıl Tarihi Borsa Binası’nda gerçekleştirildi. Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren İzmir Kent Konseyi Başkanı Çağrı Gruşçu, Cumhuriyet döneminden günümüze ülkenin iktisadi hayatı üzerine tespitlerde bulunurken yeni kalkınma modelinin yerelleşme ile başarıya ulaşabileceğini ifade etti.


  Gruşçu yaptığı konuşmada “Bugün özellikle 93. yılını andığımız İzmir İktisat Kongresi’nde yer alan sonuçlara bakıldığında, günümüzde ülkemizin iktisadi bakımdan çok farklı tezlerle yönetildiğini ve Cumhuriyet ruhunu taşımaktan uzaklaştığını görüyoruz. Türkiye, Cumhuriyet döneminde iktisadi bağımsızlık ve bütünlük üzerine kurduğu ekonomi modelini artık küresel sermayenin yerel ve ulusal sermayeyle olan çekişmesine bırakmış, liberal ekonomilerin hakim olduğu bir dönemi Dünya`daki mevcut iklime uygun şekilde yorumlama ve geliştirme çabası içine girmiştir.” diye konuştu.
  “MERKEZİ İDARE İZMİR ÜZERİNDEN DÜŞÜNMELİDİR”
  Günümüz kalkınma modelinin yerelleşme ile başarılı olabileceğini vurgulayan Gruşçu, bu konuda büyükşehir ve ilçe belediyelerine önemli görevler düştüğünü belirterek İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yerelde kalkınma stratejisine sahip çıkılması gerektiğini ifade etti. Gruşçu “Köylü hemşehrim yöresinden beslenmeli, bu kent için üretebilmelidir. Kentli hemşehrim köylüsüne katma değer sağlayabilmeli; kentin yerel özelliklerine ve değerlerine sahip çıkmalı, korumalıdır. Bu nedenle İzmir’in Köy-Kent olması hem şehrin hem de ülkenin geleceğinin yararınadır. Bence merkezi idare ‘bu konuda ne yapmalıyım, yerelleşmeye nasıl destek olmalıyım’ diyerek İzmir üzerinden düşünmeye başlamalıdır. Çünkü İzmir bu konuda tüm ülkeye en güzel örnek şehirdir. Bunun en güzel örneğini İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yerelde kalkınma stratejisinde görüyoruz.” şeklinde konuştu.

  KÖYLERE ve ÜRETİCİYE CANSUYU
  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yerelde kalkınma stratejisinin Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi’ne dönüştüğünü ifade eden Gruşçu “İç turizmi hareketlendirecek bu proje aynı zamanda üreticiyi destekleyen, kooperatifçiliğin önünü açan bir uygulama olarak göze çarpıyor. Bugüne kadar yerelde kalkınma stratejisiyle kullandığı tarım suyundaki yüzde 50 indirimden organik tarım ve alt yapı desteğine kadar kırsalın gelirleri artırıldı, üretici desteklendi. Uluslararası festivallerle, daha ilk yılında Urla ekonomisi ciddi hareketlilik kazandı. Ege’nin en büyük meyve-sebze işleme ve soğuk hava tesisi Efes Selçuk’ta hizmete girdi. Seferihisar Sığacık Kaleiçi Evleri restore edilerek bölgede çekim merkezi yaratıldı.” şeklinde konuştu.  “YARIMADA’YA TÜM İZMİRLİLER SAHİP ÇIKMALI”
  Yarımada projesine İzmir’in tüm katmanları tarafından sahip çıkılması ve yaşatılması gerektiğini vurgulayan Gruşçu, projenin katılımcı bir anlayışla sürdürülmesinden ötürü İzmir Kent Konseyi’nin de katkı ve katılımlarının olacağını belirterek “Yarımada’nın zenginliklerini koruyarak yaşatmak, bölgeyi kendi kaynaklarıyla kalkındırmak ve gelecek kuşaklara miras bırakmak için tüm İzmir olarak el birliğiyle bu güzel projeye sahip çıkmalı ve İzmir İktisadının geldiği noktayı tüm Türkiye’de gözler önüne sermeliyiz. İzmir’in desteklediği, köylü ve kentliyi buluşturan bu projenin iyi irdelenmesi gerekmektedir. Biz, İzmir Kent Konseyi olarak Yarımada Projesi ve Yerelde Kalkınma Stratejisini destekliyor, katılımcı olarak tüm gücümüzle katkı sunmayı hedefliyoruz.” dedi.

  Açılış konuşmasının ardından İZSEV Platformu Başkanı Sancar Maruflu, sempozyuma katkılarından ötürü Gruşçu’ya katkı belgesi ve onur madalyasını takdim etti.
 • 0 Comments:

  Yorum Gönder

  Adres

  Hürriyet Bulvarı No:5/1 K:3/302 Çankaya-Konak/İzmir

  E-posta

  cagri.gruscu@gmail.com
  another

  Telefon

  0232 425 8182
  0232 425 0505 (pbx)

  Mobil

  Whatsapp Hattı