• İKİ KURUMUN GÖRÜŞMESİNE KADIN DAMGASI

  İzmir Kent Konseyi, İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan’ı makamında ziyaret etti. Görüşmede kadın haklarının korunması ve kadının örgütlenmesi gibi konular ön plana çıktı.


  İzmir Kent Konseyi, işbirliği ziyaretlerine devam ediyor. Konsey yönetimi İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan’ı makamında ziyaret ederek işbirliği yapabilecekleri plan ve projeler hakkında fikir alışverişinde bulundu. İzmir Kent Konseyi’nin yeni dönem faaliyetlerinden bahseden başkan Çağrı Gruşçu, İzmir Barosu’nun kentin önemli bir meslek örgütü olduğunu ifade ederek dayanışma içinde çalışma çağrısında bulundu. Gruşçu’nun bu çağrısına olumlu yanıt veren Baro Başkanı Aydın Özcan ise İzmir Barosu’nun gerçekleştirdiği toplumsal faaliyetler ve projelerden bahsederek, İzmir Kent Konseyi ile birlikte koordineli çalışabileceklerini ifade etti.
  “KADININ HAKLARINI KORUMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
  Görüşmede kadın haklarının korunması ve kadının örgütlenmesi konuları ön plana çıktı. Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu değerlendiren Baro Başkanı Özcan, temel hak ve özgürlükler konusunda vatandaşların bilinçlendirilmesi ve Baro olarak kadın haklarının savunulması gerektiğini vurguladı. Kadın ve Gençlik alanında toplumsal faaliyetlere katıldıklarını ve çeşitli projeler ürettiklerini belirten Özcan, “Kadının haklarının korunması ve bilinçlendirilmesi konusunda baromuza kayıtlı hukukçu meslektaşlarımızla birlikte çalışıyoruz. Kadınlarımızın örgütlenmesine ve desteklenmesine yönelik her türlü hukuksal altyapıyı sunmaya gayret ediyoruz. Türkiye’de kadınlar sadece kadın olmalarından kaynaklanan sebeplerle ayrımcılığa uğruyor. İzmir Barosu’nda faaliyette bulunan Kadın Hakları Merkezi, kadının insan haklarının korunması ve geliştirilmesi amacıyla büyük mücadele yürütmektedir.” diye konuştu.
  İzmir Barosu’nun insan hakları, temel hak ve özgürlüklerinin korunması, hukuk devletinin hayata geçmesi yönünde olağanüstü çabalar sarf ettiğini belirten Özcan; “İzmir Barosu birçok alanda hukuk ve temel hak ve özgürlükleri savunma anlamında öncülük yapmıştır. Bu konuda her türlü girişimi, her türlü davayı hiç çekinmeden açmıştır. İzmir Barosu dava açar açmaz çıkarılan yönetmelikler geri alınmıştır. Bu da İzmir Barosu’nun hukukun üstünlüğünden yana gösterdiği kararlı dik duruşun sonucudur.” ifadelerini kullandı.
   

  “İZMİR’İN EN GÜÇLÜ DEMOKRATİK YAPISIYIZ”
  İzmir’in en güçlü ve en geniş katılımlı kamu – sivil bileşeni olduklarını belirten İzmir Kent Konseyi Başkanı Çağrı Gruşçu ise; İzmir Barosu’nun güçlü bir meslek örgütü olduğunu vurgulayarak bünyelerinde bulunan çocuk, gençlik, engelli ve kadın gibi dezavantajlı grupların hukuksal sorunlarının çözümü noktasında birlikte çalışabileceklerini belirtti.

  “KADINLARIMIZ ÖRGÜTLENMELİ”
  Kadının örgütlenmesi ve bilinçlendirilebilmesi konularına da değinen Gruşçu; “Kadınlarımız ne yazık ki eğitim olanaklarından yoksun bırakılıyor, erken yaşta evlendiriliyor, aile içi cinsel ve fiziksel şiddete maruz kalıyor. Bu nedenle artık tüm kadınlarımızı mücadeleye, örgütlenmeye, dayanışma içinde olmaya, kadın hakları konusunda çalışan kurumların işbirliğini daha da güçlendirmeye çağırıyoruz. Kadınlarımızın örgütlenebilmesi için bilgi ile donanmasına ve haklarını korumak için bilinçlenmesine önem veriyoruz. Bu nedenle Kadın Meclisimiz bünyesinde çeşitli akademiler oluşturduk. Ayrıca gençlik alanındaki faaliyetlerimiz gençlerimizin sosyal yaşama doğrudan katılımını destekler nitelikte. Bu nedenle İzmir Barosu’nun gerek kadın gerekse gençlik alanında gerçekleştirdiği eğitim faaliyetlerine entegre olabilir, birlikte çalışabiliriz. İzmir Barosu’nun önceki yıllarda gerçekleştirdiği çalışmaları biliyoruz. Kadın haklarının korunması ile ilgili her türlü farkındalık çalışmasına birlikte imza atacağımızdan şüphemiz yok.” şeklinde konuştu.
  Ziyarete Başkan Gruşçu’nun yanı sıra İzmir Kent Konseyi yürütme kurulu üyeleri ile Kadın ve Gençlik Meclisi başkanları katılarak değerlendirmelerde bulundu ve birlikte gerçekleştirebilecekleri faaliyetler ile ilgili fikir sunarak ortak çalışmalara katılma kararı aldılar.
 • 0 Comments:

  Yorum Gönder

  Adres

  Hürriyet Bulvarı No:5/1 K:3/302 Çankaya-Konak/İzmir

  E-posta

  cagri.gruscu@gmail.com
  another

  Telefon

  0232 425 8182
  0232 425 0505 (pbx)

  Mobil

  Whatsapp Hattı