• İZMİR KENT KONSEYİ 6 YAŞINDA

  İzmir Kent Konseyi, merkezi yönetim, yerel yönetim, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve hemşehrilerimizin ortaklık anlayışıyla, karşılıklı saygı ve hoşgörü çerçevesinde buluştuğu İzmir’in kalkınma önceliklerinin, sorun ve çözümlerinin sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirlendiği, ekolojik bütünlük, insan hakları, ekonomik adalet, demokrasi ve barış kültürü temelleri üzerinde yükselen bir kamu - sivil bileşenidir.

  Üyelerimizi;
   toplumsal sorumluluk anlayışıyla, hiçbir çıkar gözetmeksizin bilgi, zaman, beceri ve deneyimlerini özgür iradesiyle iyiliğe dönüştürmek isteyen, bu niteliklerini İzmir ve geleceğimiz için kullanan 4,5 milyon gönüllü İzmirli oluşturuyor.

  “Katılın, birlikte yönetelim” 
  sloganıyla 2010 yılında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Aziz KOCAOĞLU’nun başkanlığında kurulan İzmir Kent Konseyi, çözümde ortaklık, aktif katılım ve kentine sahip çıkma ilke hedefleri çerçevesinde günümüze değin birçok projeye ve farkındalık etkinliğine imza atmıştır. Önceki dönemde ise, Sayın Güman KIZILTAN’ın başkanlığında bu etkisini sürdürmüştür.Şimdi ise, 4,5 milyon İzmirlinin birlikte yönetme heyecanıyla yeni hizmetlere imza atmak üzere bir araya geliyor, örgütleniyoruz! 

  Biz, 
  tüm hemşehrilerimizin kent yönetimi ve sosyal hayattaki rollerinin güçlendirilmesi için karar alma süreçlerine katılımını, mevcut sorunların çözümünde aktif rol alarak demokratik platformlarda hoşgörü, saygı ve uzlaşmacı bir çerçevede fikir üretmelerini, politika oluşturmalarını, haklarını koruyan, geliştiren, üreten, girişimci, birlikte çalışma kültürüne sahip bireyler olmalarını amaçlıyoruz.
  Bu nedenle kentimiz için, inandığınız fikirleri hayata geçirmek, takım çalışması içerisinde projeler üretmek, yeni çevre ve arkadaşlıklar edinmek, ilgi alanlarınızı keşfetmek, birlikte çalışma kültürüne katkıda bulunmak, kentinizle ilgili sorumluluk almak ve özgüveninizi pekiştirmek için İzmir’in en güçlü ve geniş katılımlı demokratik yapısında “ben de varım” demek isteyen 4,5 milyon İzmirliyi, İzmir Kent Konseyi’nin çalışmalarına katılmaya davet ediyoruz.

  Bu davetimiz, İzmirli hemşehrilerimizin kenti için güzel ve başarılı işler yapabileceğine inancımızdandır. Çünkü, İzmir Kent Konseyi’ne gönüllülükle katılan onlarca genç, kadın, engelli ve çocuk İzmirliler, bugüne değin gerçekleştirdikleriyle bu inancımızı pekiştirdi.
  Gönüllü İzmirliler, kentine katkı sunmak ve kentinin değerlerine sahip çıkmak üzere kollarını sıvadı ve yalnızca birkaç tanesini sayabileceğim hizmetleri hayata geçirmeyi başardı:
  Deniz ve su sporları alanında Türkiye’de ilk defa engelli kürek takımını kurduk.İzmir Kent Konseyi Dragon Kürek Takımımız elde ettiği İzmir birinciliği ve en iyi sosyal mesaj ödülleriyle göğsümüzü kabarttı.
  Çocuklarımız “Evreni Şaşırt” projesiyle evrende olan biteni sorguladı. Bilimi ve çocuğu bir araya getirerek çocuklarımızın yaşadıkları evreni sorgulama, araştırma ve üretme yetilerinin gelişmesini sağlamayı amaçladık.
  Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Türkiye’de ilk defa bir bulvarı araç trafiğine kapatarak yayalaştırdık. 22 Eylül tarihindeki Otomobilsiz Kentler Günü’nükutlayarak birçok etkinliğe ev sahipliği yaptık.
  AR-GE çalışmalarına önem veriyoruz. Elektromobil Takımımız, çevre dostu elektrikli araç üreterek TÜBİTAK’ın Formula G-1 yarışlarına katıldı. Üretilen elektrikli aracımızın yanı sıra birçok yeni AR-GE çalışmasına devam ediyoruz.
  Türkiye’de bir ilke imza atarak İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Üniversitesi, EDAK Ecza Kooperatifi, ÇEKOOP Çevre Eczacılar Kooperatifi ve Çağdaş Görmeyenler Derneği işbirliği ile “Engelsiz İlaç Projesi”ni hayata geçirdik. Sesli ve üzerinde Braille alfabesiyle etiketlenmiş uyarılar içeren özel ilaç kutularını engelli vatandaşlarımız ve katılımcı eczanelere dağıtmaya devam edeceğiz.  Türkiye’nin iki kadın tiyatrosundan birini kurduk.
   Han Tiyatrosu’nun desteğiyle faaliyetlerini sürdüren “Farklı Bir Ses Kadın Tiyatrosu” ile İzmir’in birçok ilçesinde kadınlarımızın sosyal hayatta karşılaştıkları sorunları dile getiren çeşitli oyunlar sahnelemeye devam ediyoruz.

     İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisimizin Doğal Afetlerde Kadın Çalışma Grubu’nun hayata geçirdiği “Doğal Afetlerde Kadın” projesiyle doğal afetler öncesi kadın katılımcıların kendilerini ve ailelerini afete nasıl hazırlayacakları, afet sırasında ve sonrasında nasıl davranacakları ve profesyonel ekiplere nasıl katkı sağlayacakları konularında eğitimler verdik. İzmirli kadınlarımızın büyük ilgisini çeken proje ile her geçen gün İzmir Kent Konseyi Kadın Afet gönüllü sayısı artmaya devam ediyor.
  Kadın Meclisimizin bünyesinde çeşitli akademiler gerçekleştiriyoruz. Kişisel Gelişim Akademisi, Emekçi Kadın Akademisi, Lider Kadın Akademisi ve Yerel Siyaset Akademisi çalışmaları ile kadınlarımızın sosyal ve siyasal gelişimine katkıda bulunmaya devam ediyoruz.

     Gençlik Meclisimiz tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleşen Genç İzmir Festivali, bugüne kadar gerçekleştirilen en kapsamlı festival olma özelliğini taşıdı. Kültür, bilim ve eğitim olimpiyatlarına aday olabilecek türden bir etkinliğe imza atan Gençlik Meclisimiz, atölye alanlarından görsel sanatlara kadar İzmir’e gençlik katan bir festival düzenlerken “GİzFest” ile gelecek yıllar için kente yeni bir marka değeri kazandırdı.
  Gönüllü Olimpiyatları ile gençlerimizin sosyal ve fiziksel gelişimlerine katkı sunuyoruz. Gençlerimiz, sporun farklı branşlarında faaliyet göstererek gönüllü birer sporcu olarak yetişiyor ve sosyalleşerek kendilerini geliştirme imkânına sahip oluyor.Yine Gençlik Meclisimiz tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve Bornova Rotaract Kulübü’nün işbirliğiyle hayata geçirdiğimizParkımıza Renk Kat projemiz ile orta ve ağır düzeyde zihinsel engelli çocuklarımızın eğitim gördüğü Özel Eğitim ve Uygulama Merkezlerini yerinde inceledik veengellilerimize yönelik oyun parkları tasarladık.
  İzmir’de bir ilki gerçekleştirerek görme engelli hemşehrilerimizin yaratıcı yazar olmalarına imkân sunuyoruz. Gördüğümü Görüyor Musun? Projesi kapsamında görme engellilerimize yönelik gerçekleştirdiğimiz yaratıcı yazarlık eğitimleri ile hayallerini gerçeğe dönüştürdük.
  Türkiye’nin ilk playback tiyatrosunu kurduk. İzmir Kent Konseyi Çocuk Playback Tiyatro Topluluğumuz ilk gösterisini Kültürpark İzmir Sanat Merkezi’nde gerçekleştirdi; izleyenleri hayalleri ve gerçekleriyle buluşturdu.
  Tüm bunlar bizim için yeterli mi? Hayır. Şimdi yeni bir yapıya kavuşmak için gece gündüz demeden özveriyle çalışmaya devam ediyoruz. Türkiye’ye örnek olacak bir kent konseyi modelini hayata geçirmeyi planlıyoruz. Yeni gönüllü politikasından yönerge çalışmasına kadar yeniden yapılanıyoruz.
  Genç, çocuk, kadın ve engellilerimize yönelik mesleki ve sosyal gelişimlerini sağlayacak eğitimler, sosyal yaşam alanları yaratacak ve iş imkanları sağlayacak yeni projeler tasarlıyoruz.
  İzmir Kent Konseyi’ni Türkiye’nin yeni demokratik çehresi haline getirecek ve 4,5 Milyon İzmirlimizin katılımlarıyla güçlenecek bir halk meclisine dönüştürmek arzusu içindeyiz. Halkımızın karar alma mekanizmasına katılmasına ve kenti birlikte yönetme anlayışına katkı sunmasına olanak tanımak istiyoruz. Bu nedenle, İzmirli hemşehrilerimizi kentinin değerlerine sahip çıkmaya ve kenti için üretmek, kenti birlikte yönetmek için İzmir Kent Konseyi’ne davet ediyorum.  İzmir’in denizine, yollarına, tramvayına, metrosuna sahip çıkmak için; tarihine, kültürel dokusuna, yaşam tarzına sahip çıkmak için; Efes’ine, Bergama’sına, Agora’sına sahip çıkmak için; Kadifekale’sine, Basmane’sine, Bornova’sına, Damlacık’ına sahip çıkmak için; Attila İlhan’ına, Ahmed Adnan Saygun’una, Sezen Aksu’suna, Dario Moreno’suna sahip çıkmak için; Behçet Uz’una, İhsan Alyanak’ına, Ahmet Piriştina’sına sahip çıkmak için; Göztepe’sine, Karşıyaka’sına, Altay’ına, Altınordu’suna sahip çıkmak için; Hasan Tahsin’ine, yaşayan efsaneler Ayşe Mayda ve Sancar Maruflu’suna sahip çıkmak için; “İzmir’in dağlarında çiçekler açar, altın güneş orda sırmalar saçar, yaşa Mustafa Kemal Paşa!” diyerek gönlümüzde yer eden İzmir Marşı’na sahip çıkmak ve bu değerlerini ileri taşımak için “katılın, birlikte yönetelim” diyorum ve 4,5 Milyon yüce gönüllü İzmirlimizi, İzmir Kent Konseyi’ne davet ediyorum.


  Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor; konseyimize nice başarılı yıllar temenni ediyorum.

  Çağrı GRUŞÇU
            İzmir Kent Konseyi Başkanı
 • 0 Comments:

  Yorum Gönder

  Adres

  Hürriyet Bulvarı No:5/1 K:3/302 Çankaya-Konak/İzmir

  E-posta

  cagri.gruscu@gmail.com
  another

  Telefon

  0232 425 8182
  0232 425 0505 (pbx)

  Mobil

  Whatsapp Hattı