• MUHTARLARA KONSEY ZİYARETİ

  Seferihisar ve Torbalı’daki muhtarları ziyaret eden İzmir Kent Konseyi Başkanı Çağrı Gruşçu, muhtarların katılımcı yerel demokrasinin olmazsa olmazı olduğunu belirterek İzmir’in tüm ilçelerini kapsayan ziyaretlerin devam edeceğini ifade etti.

  İzmir Kent Konseyi Başkanı Çağrı Gruşçu ve Konak İlçesi Boğaziçi Mahallesi Muhtarı olan İzmir Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Yaşar Çavdan, Seferihisar ve Torbalı’daki muhtarları ziyaret ederek sorunları dinledi ve kent konseyleri hakkında bilgi verdi. Seferihisar Orhanlı Mahalle Muhtarı Birgül Bozkurt ve Torbalı Muhtarlar Derneği Başkanı Atatekin Doğan’ın beraberinde Torbalı İlçesi mahalle muhtarlarını ziyaret eden İzmir Kent Konseyi Başkanı Çağrı Gruşçu, muhtarların katılımcı yerel demokrasinin olmazsa olmazı olduğunu belirterek “Hemşehrilerimizin mahalli sorunlarında çözüm ortağı olan ve mahallesinde gece, gündüz demeden özveriyle görev yapan muhtarlarımız bizim için çok önemlidir. İzmir’in hangi ilçesinde olursa olsun kentimiz için çalışan muhtarlarımızı çok önemsiyoruz. Hizmet alanımız İzmir’in tüm ilçelerini kapsıyor. Bundan sonra da hangi ilçemizde olursa olsun muhtarlarımızı ziyaret ederek diyalog kurmaya ve işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.
  “YENİ HİZMET ALTERNATİFLERİ OLUŞTURULMALI”

  Ziyaretler sırasında muhtarların yaşadığı sıkıntıları bildiğini ifade eden Gruşçu, yeni Büyükşehir Belediyeleri Kanunu ile büyükşehir belediyelerinin hizmet alanlarının genişlediğini belirterek; “Yeni yasa ile büyükşehir belediyeleri daha büyük sorumluluklar üstlendi. Köylerin mahalleye dönüşerek hizmet sınırları içine dâhil olmuş olmasıyla öz kaynaklarıyla yatırım yapan ve mahalli ihtiyaçların çözümü noktasında hizmet üreten büyükşehir belediyelerinin yeni hizmet alternatifleri oluşturmaları gerekiyor. Kent genelinde kalkınmayı sağlayacak, kentin gelirini arttıracak, yaşam seviyesini yükseltecek bir yol haritası ile kentsel kalkınma hedefinin oluşturulması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

  “İZMİR TÜM TÜRKİYE’YE ÖRNEK”

  Bu denli bir kentsel kalkınma hedefi için İzmir’in bir örnek teşkil ettiğini belirten Gruşçu; “Bu anlamda İzmir’deki dört havza alanında hizmet bekleyen beldelerimiz ve köylerimize yeni bir yaklaşım sunan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yerelde kalkınma stratejisi bu bölgelerimizde yaşayan hemşehrilerimize dokunan bir hizmet anlayışı ile tüm ülkeye de mesaj veriyor. Yerelleşmenin ve yerinden yönetim anlayışının gün geçtikçe daha da önemli hale geldiği düşünüldüğünde Büyükşehir Belediyemizin yerelde kalkınma hamlesi hem köylerimizin hem de beldelerimizin hizmetle bütünleştirilmesine katkı sunuyor.” şeklinde konuştu.

  MUHTARLAR DAHA ETKİN OLACAK

  İzmir Kent Konseyi bünyesinde muhtarlar birimi kurmayı planladıklarını ifade eden Gruşçu kent konseylerinin kentteki tüm dinamikleri içine alan bir ortak akıl mekanizması olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Kent konseyleri katılımcı yerel dinamiklerin bir araya gelerek işbirliğini sağlayabileceği ve kent için çözüm üreten, kentine sahip çıkan paydaşların yönetime katılmasını sağlayan kurumlardır. Bu nedenle bu yerel dinamiklerin içinde muhtarlarımız çok önemli bir noktadadır. Yürütme Kurulu Üyemiz ve muhtar temsilcimiz Yaşar Çavdan’ın öncülüğünde oluşturacağımız muhtarlar birimimiz ile muhtarlarımızın kent konseyleri süreçlerinde daha etkin görev almalarını sağlamak ve bu düşüncemizi tüm ilçe kent konseylerimizde de yaygınlaştırmayı planlıyoruz.”

  Torbalı’da gerçekleşen muhtar ziyaretlerine Torbalı Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı ve Torbalı Muhtarlar Derneği Başkanı Atatekin Doğan’ın yanı sıra Ayrancılar, Özbey, Pancar Kazım Karabekir, Atatürk ve Karşıyaka Mahallelerinin muhtarları da katılım gösterdi.

 • 0 Comments:

  Yorum Gönder

  Adres

  Hürriyet Bulvarı No:5/1 K:3/302 Çankaya-Konak/İzmir

  E-posta

  cagri.gruscu@gmail.com
  another

  Telefon

  0232 425 8182
  0232 425 0505 (pbx)

  Mobil

  Whatsapp Hattı