• TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ İZMİR'DE BULUŞTU


  İzmir`de toplanan Türkiye Kent Konseyleri Platformu`nun sonuç bildirgesinde herkesin ayrım gözetmeden yaşam hakkı olduğu vurgusu yapılırken, bu hakkın korunmasının devletin görevi olduğu hatırlatıldı.


  Türkiye Kent Konseyleri Platformu 19. Genel Kurul Toplantısı 25-26 Haziran 2016 tarihlerinde 72 kent konseyinin katılımı ile Buca Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde İzmir`de gerçekleştirildi. Genel Kurula İzmir Kent Konseyi’ni temsilen başkan Çağrı Gruşçu, yürütme kurulu üyeleri Mahmut Açıkkar ve Şengül Baysak, Gençlik Meclisi Başkanı Ersin Yüce, Kadın Meclisi Başkanı Kızbes Seyhan Aydın, Tanıtım ve Medya Sorumlusu Gözde Ceyhanbaşı katılım gösterdi.

  Genel kurulda yerel ve merkezi yönetimlerin kent konseylerine bakış açıları, dış ülkelerde ve Türkiye`de halkın yerel yönetime katılma mekanizmaları ve ülkede eğitimden yargıya kadar geniş bir yelpazede yaşanan hak ihlalleri konuşuldu.  İki gün süren genel kurul sonunda 5 maddelik bir sonuç bildirgesi açıklandı. Sonuç bildirgesinin ilk maddesinde yaşam hakkı ön plana çıktı. Çevre sorunlarına değinilen ikinci maddede de platformun, tarihi, kültürel, doğal ve çevresel değerlerin talan edilmesine karşı olduğu vurgulandı.

  Anayasada yer alan “basın özgürlüğü ve haber alma hakkı” haklarının hatırlatıldığı sonuç bildirgesinde gündemde olan hükümetin yerel yönetimlere kayyum atanması planına da karşı olduğuna değinildi. Bildirge "Türkiye Kent Konseyleri Platformu katılımcılık ilkesini önemser ve bu ilkenin bütün Kent Konseyleri tarafından hayata geçirilmesini destekler" ifadeleri ile son buldu.
 • 0 Comments:

  Yorum Gönder

  Adres

  Hürriyet Bulvarı No:5/1 K:3/302 Çankaya-Konak/İzmir

  E-posta

  cagri.gruscu@gmail.com
  another

  Telefon

  0232 425 8182
  0232 425 0505 (pbx)

  Mobil

  Whatsapp Hattı