• TÜRKİYE'NİN ÖRGÜTLENMEYE İHTİYACI VAR

  İzmir Kent Konseyi Başkanı Çağrı Gruşçu ve Yürütme Kurulu Üyesi Cem Arıkan, İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni (İGC) ziyaret etti. İGC Başkanı Misket Dikmen, Başkan Yardımcısı Tayfur Göçmenoğlu, Genel Sekreter Kenan Çimen ile görüşen Gruşçu, Türkiye’nin ciddi anlamda birlik, beraberlik ve örgütlenmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

  Kent Konseyi’nin İzmir’de 5 bin üyesi olduğunu, kadın, gençlik, çocuk ve engelli olmak üzere 4 farklı grup halinde çalıştıklarını anlatan Gruşçu, Kent Konseylerinin sivil toplum ağı içinde belli bir yeri olması gerektiğini söyledi. Akademik dil ile halka ulaşamadıklarını da kaydeden Gruşçu, şöyle konuştu:

  “İzmir’de şu anda ortak akla ihtiyaç var. Halkın karar alma mekanizmasına katılması gerekiyor. Biz de buna katkı vermek istiyoruz. Halk meclisi, danışma meclisi olarak çalışıyoruz. Kent konseyi olarak siyasetten arınmış sivil mekanizmayı ortaya koyuyoruz. Daha önceki yıllardaki yanılgıları ortadan kaldırdık. Akademik dilden çıkıp halkın anlamasını önemsedik. Yeni gönüllü politikalar oluşturuyoruz.”

  “Konsey Kentin Gündemini Oluşturmalı”

  İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen de, halkın karar alma süreçlerine katılmasının demokrasi için çok önemli olduğunu belirterek, kent konseylerinin bu anlamda önemli bir göreve sahip olduğunu söyledi. Konseylerin aldığı kararlarla kentin gündemini oluşturması gerektiğini belirten Dikmen, “Konseyler yerel yönetimlerin ve kentin prestiji açısından da çok önemli. Kentliyi bir araya getirerek tüm karar alma süreçlerine dahil ediyorsunuz. Bunun yaygınlaşmasını önemsiyoruz. Her zaman İzmir Kent Konseyi ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti birlikte hareket edecektir. Her türlü desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

  İGC Başkan Yardımcısı Tayfur Göçmenoğlu da, Kent Konseyleri’nin “belediyelerin arka bahçesi” gibi algılandığını bunun yanlış olduğunu zaman içinde değişmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

  “İzmir’de konseyin çalışmaları, halk ile seçilmişleri birleştiriyor. Konsey üyeleri, belediye meclis üyelerinin ulaşamadığı yerlerde halk ile iç içe olabiliyor. Bu durumun kentin yararına olduğunu düşünüyorum. Konseylerin çalışmalarını destekliyorum.”

 • 0 Comments:

  Yorum Gönder

  Adres

  Hürriyet Bulvarı No:5/1 K:3/302 Çankaya-Konak/İzmir

  E-posta

  cagri.gruscu@gmail.com
  another

  Telefon

  0232 425 8182
  0232 425 0505 (pbx)

  Mobil

  Whatsapp Hattı