• YÖNERGE MESAİSİ BAŞLADI  İzmir Kent Konseyi, katılımcı bir anlayışla yeniden düzenlemeyi planladığı çalışma yönergesi için kolları sıvadı. Bu kapsamda odak grup toplantıları düzenleyecek olan konsey, ilk etap çalışmasını İzmir’in ilçe kent konseyleriyle gerçekleştirdi.

  İzmir Kent Konseyi, kamu kurumları, demokratik kitle örgütleri, üniversiteler, ilçe kent konseyleri, muhtarlar ve İzmirlilerin katılımıyla yeniden düzenleyeceği çalışma yönergesi için kolları sıvadı. Yeni yönergenin oluşmasında katılımcı bir anlayışı benimseyen konsey, bu kapsamda gerçekleştireceği odak grup toplantılarının ilkini İzmir’deki ilçe kent konseylerinin başkan ve genel sekreterlerinin katılımıyla gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirilen ilk toplantıda mevcut kent konseyi yönetmeliğinden yana yaşanan sıkıntılar dile getirilirken hazırlanacak yönergenin örnek bir belge niteliği taşıması gerektiği vurgulandı.


  Toplantının açılışında konuşan İzmir Kent Konseyi Başkanı Çağrı Gruşçu, yeni çalışma yönergesi için bir süredir çalıştıklarını belirterek “Hazırlanacak yönergemizin gerçekten katılımcı bir anlayışla oluşturulması gerekiyor. İzmir Kent Konseyi ile İzmir’deki diğer ilçe kent konseyleri arasında daha sağlıklı, verimli ve etkin kurumsal ilişkilerin kurulması ve bu ilişkilerin Türkiye’de faaliyet gösteren tüm kent konseylerine örnek olacak şekilde modellenmesini amaçlıyoruz. İlçe kent konseylerimizle başladığımız bu müzakere sürecinin kent konseylerinin yasal altyapısının güçlendirilmesiyle sonuçlandırılmasını umuyoruz.” diye konuştu.


  İzmir Kent Konseyi Çalışma Yönergesi Geçici Komisyonu Sorumlusu Ali Rıza Avcan’ın moderasyonunda gerçekleşen toplantıya İzmir Kent Konseyi yürütme kurulu üyeleri ile Bornova, Buca, Gaziemir, Güzelbahçe, Karşıyaka, Karabağlar, Urla, Kent Konseylerinin başkan ve genel sekreterleri katıldı.

  Toplantıda, İzmir Kent Konseyi çalışma yönergesinde İzmir’deki sivil toplum örgütleri ve ilçe kent konseylerinin ilişkilerinin daha sivil, demokratik ve katılımcı şekilde düzenleyen hükümlere yer verilmesi tartışıldı.
 • 0 Comments:

  Yorum Gönder

  Adres

  Hürriyet Bulvarı No:5/1 K:3/302 Çankaya-Konak/İzmir

  E-posta

  cagri.gruscu@gmail.com
  another

  Telefon

  0232 425 8182
  0232 425 0505 (pbx)

  Mobil

  Whatsapp Hattı